اگراهل ورزش باشید حتما با انواع کفپوش تارتان سر و کار داشتید حتما روی آن راه رفتید. کفپوش تارتان به عنوان کفپوشی مصنوعی محسوب و در آب و هوای مختلف و انواع ورزش های متفاوت قابل استفاده است از جمله ورزش والیبال و هندبال و… اما به طور تخصصی به عنوان کفپوشی  برای ورزش های  پیاده روی و دو میدانی استفاده می شود.

ما در این مقاله قصد داریم با انواع کفپوش تارتان  و سایر ویژگی های آن آشنا شده و آن را بررسی کنیم . چنانچه شما نیز به راهنمایی نیاز دارید حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کفپوش تارتان چیست

تارتان کفپوشی است که هرکسی که کمی با ورزش سرو کار داشته روی آن ورزش کرده و راه رفته است.

تارتان نوعی کفپوش ورزشی مصنوعی است و از گرانول لاستیکی و پلی یورتان تشکیل شده و در هر نوع شرایط آب و هوایی می توان از آن استفاده نمود. این کفپوش در فضای ورزشی از جمله دو میدانی و سایر ورزش های میدانی که در فضای باز هستند مورد استفاده قرار می گیرند. این کفپوش عملکرد بسیار عالی برای  ورزشکارانی ایجاد می کند تا در هر نوع فضایی و هر نوع شرایط آب و هوایی مساعد و نامساعد , بدون اینکه ذره ای روی عملکرد و قدرت آنها تاثیر منفی داشته باشد  به ورزش بپردازند.

تارتان برای اولین بار در آمریکا توسط یک کارخانه بسیار معروف به نام 3M تولید شد و همچنین نامگذاری آن ( با عنوان تارتان)توسط این کارخانه انجام شد و در بازار بازخورد خوبی گرفت.

تارتان به عنوان کفپوش ورزشی در برخی ورزش ها از جمله بسکتبال , والیبال , هندبال , فوتسال و … مورد استفاده قرار گرفت اما به صورت تخصصی برای ورزش های پیاده روی و دو میدانی استفاده می شود.

تارتان از دو لایه اصلی سطح رویه و لایه زیرین تشکیل شده است که لایه سطحی آن قابلیت عبور و گذردهی آب را دارد و لایه زیرین آن چسبندگی دارد که به همین دلیل به صورت ضربه گیر عمل می کند و به عنوان کفپوش مناسبی شناخته می شود. این لایه ها با پرایمر و چسب به سطح زیرین می چسبند.

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری کفپوش

کفپوش تارتان چیست

لایه بندی تارتان

لایه بندی تارتان شامل بستر بتنی یا آسفالتی , پرایمر لاستیک ,لایه گرانولی (SBR) , لایه درزبند آب اختیاری (Sealer) ,لایه پلی یورتانی (که باعث چسبندگی بین لایه ها است) , لایه گرانول (لایه نهایی, EPDM) می باشد که این لایه بندی ها به صورت عمومی اند ؛ هر تولیدکننده لایه بندی مخصوص خود را برا تولید کفپوش ها دارند.

سیستم کفپوش ورزشی تارتان به  دلیل مقاومت بالایی که دارد قابل اجرا و نصب در هر نوع آب و هوایی چه گرم چه سرد را دارد. این کفپوش در برابر خط و خش و سایش از مقاومت بالایی برخوردار است و چون ورزشکاران دو میدانی از کفش های میخی استفاده می کنند(کفش میخی برای استفاده بهینه از انرژی است) , پس حائز اهمیت است که کفپوش مناسبی که هم راحتی را داشته و هم در برابر ضربه ناشی از کفش میخی (کف کفش) آسیب نبیند و از طرفی ویژگی دیگری که دارد این است که بر اثر فشار ورزشکاران سنگین وزن خراب نمی شوند و تاثیر منفی نمی گذارد.

تارتان معمولا روی بتن و آسفالت اجرا می شود. تولید تارتان به صورت رول و پیش ساخته است و با چسب  یا به روش پاششی روی سطح بستر نصب می شود.

مشخصات کفپوش تارتان

تارتان یک نوع کفپوش ریختگی است که با استفاده از مواد درجه یک پلی اورتان و EPDM و گرانول اجرا میشود . مقاومت این محصول دارای اهمیت زیادی است .این محصول در هر شرایط آب و هوایی از مقاومت بالا برخوردار است و بهترین گزینه و مناسب ترین گزینه برای دو میدانی به حساب می آید. کفپوش تارتان با انعطاف مناسبی که دارد باعث خنثی شدن فشارهای وارد شده به بدن ورزشکار حین فعالیت های ورزشی و در نتیجه تاثیر زیادی در جلوگیری از آسیب های جدی مفاصل کمر , زانو و مچ ورزشکاران در طولانی مدت و صدمات لحظه ای در سقوط ورزشکار به زمین دارد.

تارتان به عنوان کفپوش مناسب و زیرسازی مناسب برای اجرای پیست تارتان , باید در بستری از جنس سخت و از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد تا نتیجه نهایی مطلوبی بدست آید.عایق بندی لایه های زیرین بسیار حائز اهمیت است چرا که در غیر اینصورت با انتقال رطوبت از این سطوح مشکلات بسیار جدی را رقم خواهد زد.

همانطور که گفته شد کفپوش های تارتان از مقاومت بالایی برخوردار است . کاملا یکپارچه , با انعطاف بالا و قابلیت ارتجاعی , مقاوم در برابر نور خورشید , مقاوم در برابر سایش و خراش , چسبندگی مطلوب و مناسب به سطح بتن و آسفالت و سنگ , مقاوم در برابر تغییر دما , سازگار در هر نوع آب و هوایی

کفپوش های تارتان بباید از استانداردهایی برخوردار باشند و برای داشتن آن لازم است که تاییدیه های زیر را داشته باشد:

  • استاندارد و تاییدیه سازمان بین المللی فدراسیون های دو میدانی(IAAF International Association Athletics Federations )
  • استاندارد مشخصات کفپوش های ورزشی مصنوعی برای پیستهای دو میدانی (ASTM F2157 Standard Specification )

کفپوش تارتان به عنوان کفپوشی که برای مسائل مهم استفاده می شود نباید دارای ایراد ظاهری باشد از جمله حباب زدگی , آسیب دیدگی , پوسته شدگی و …

ضخامت آن حداقل 12 میلیمتر باشد و ضخامت هیچ یک از بخش ها کمتر از 10 میلیمتر نباشد .

به هیچ عنوان هیچ آبی روی سطح پس از 20 دقیقه از بارش و یا ریخته شدن نماند.

مقاومت حداقل 0.4 مگاپاسکال برای متخلخل و 0.5 مگاپاسکال برای غیرمتخلخل باشد و طول نسبی حداقل 40% باشد.

بیشتر بخوانید:راهنمای خرید کفپوش باشگاه بدنسازی

انواع کفپوش تارتان2

 انواع کفپوش تارتان

انواع کفپوش تارتان شامل سیستم های زیر است.

سیستم تارتان فول

این سیستم در پیستهای مسابقه های بین المللی با ضخامت حدودی بین 13  الی 15   میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد و ترکیب آن از لایه های پرایمر پلی یورتان  , رزین پلی یورتان منعطف مخصوص و مقاوم به UV   به همراه پاشش EPDM  روی آن است.

سیستم تارتان ساندویچ

این سیستم جهت استفاده و اجرا در مسابقات استانی با ضخامت حدودا 13 الی 15 میلیمتر استفاده می شود و لایه های آن متشکل از پرایمر پلی یورتان , شوک پد گرانولی ( که از ترکیب گرانول و چسب پلی یورتان با استفاده از دستگاه فینیشر تشکیل شده است) , ماستیک پلی یورتان منعطف مخصوص و مقاوم UV  , رزین پلی یورتان منعطف مخصوص و مقاوم به همراه پاشش EPDM  روی آن.

سیستم تارتان صاف

این سیستم در جاده های سلامتی و پیستهای پیاده روی و با ضخامت حدود 15 الی 30 میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم امکان خروج آب به راحتی امکان پذیر است به سبب منافذ ریزی که در سطح آن وجود دارد و در همه ی فصول سال حتی به هنگام بارندگی مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم از ترکیب لایه های پرایمر پلی یورتان , شوک پد گرانولی با ضخامت 10 میلیمتر (که ترکیبی از چسب پلی یورتان مخصوص و مقاوم UV  و گرانول SBR  است و با دستگاه فینیشر اجرا می شود ) شوک پد EPDM  با ضخامت نزدیک 5 میلیمتر است  که ترکیب آن چسب پلی یورتان مخصوص و مقاوم UV  و EPDM است و توسط دستگاه فینیشر اجرا می شود. منبع

5/5 - (1 امتیاز)

گروه تولید محتوای اسپادمشاهده نوشته ها

گروه تولید محتوای اسپاد از کارشناسان مجرب حوزه تولید محتوا در مورد کفپوش ها و لوازم ورزشی تشکیل شده است.اگر سوالی برایتان پیش آمد، میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و ضمن مشاوره از خدمات و محصولات اسپاد استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *